Leśna Rodzina - przeciwdziałanie "Zespołowi Deficytu Natury" jako podstawa zdrowych relacji wewnątrz rodziny
Realizator projektu:
Grupa nieformalna Leśna Misja pod patronatem Fundacji Marwari
Termin realizacji projektu:
01.08 - 31.10.2024r.
Wartość udzielonego wsparcia:
6.250 zł
Cel i przebieg projektu:
Projekt „Leśna Rodzina – przeciwdziałanie „Zespołowi Deficytu Natury” jako podstawa zdrowych relacji wewnątrz rodziny” został zrealizowany przez grupę nieformalną Leśna Misja. Działania projektowe skierowane były do rodzin z dziećmi, które cenią aktywny, zdrowy tryb życia i chcą wspierać rozwój swoich dzieci poprzez kreatywne zajęcia edukacyjne w bliskim kontakcie z przyrodą. Przebywanie na łonie natury ma niezwykłe działanie terapeutyczne, jest szczególnie cenne dla zdrowia psychicznego i fizycznego. Obecność w lesie obniża poziom stresu, poprawia nastrój i zwiększa poziom energii. Naturalne otoczenie stymuluje rozwój zmysłów, kreatywność i zdolności poznawcze dzieci, co trudno osiągnąć w środowisku miejskim.
W ramach projektu zrealizowano cykl 3 warsztatów w lesie z wykorzystaniem naturalnych elementów oraz grę terenową bazującą na eksploracji leśnego środowiska. Rodzice zgłębili wiedzę na temat potrzeby dostępu dzieci do przestrzeni pozamiejskich z uwzględnieniem konkretnych korzyści psychofizycznych jakie z tego wynikają. Uzyskali informacje dotyczące „zespołu deficytu natury” wraz z praktycznymi wskazówkami jak mu zapobiegać.
Dodatkowo odbyły się 3 warsztaty manualne prowadzone metodą „ecoart” (sztuka bazująca na kontakcie z naturą). Powstały lasy w słoju, leśne świece, naturalne łapacze snów, malowane liście.
Zaproponowane w ramach projektu aktywności okazały się atrakcyjną formą spędzenia czasu dla rodziców pragnących zapewnić swoim dzieciom ciekawe i rozwijające doświadczenia na łonie natury.
W projekcie wzięło udział 20 rodzin – w tym 39 dzieci.